MASZYNYOGRODNICZE.com
Zakupy
MASZYNYWOGRODZIE.com
  • A.SERAFIN-MASZYNY SKA
    32-043 Skała ul. Rzemieślnicza 6
    biuro@maszynywogrodzie.com
    tel. +48 12 419 45 45
Akcja regeneracja! - MASZYNY W OGRODZIE
11810
post-template-default,single,single-post,postid-11810,single-format-standard,theme-elision,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-2.9,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-12448

Blog

Akcja regeneracja!

  |   Aktualności

Wygląd i kondycja naszego trawnika po zimie zależy od kilku czynników. Po pierwsze, ważne jest jak przygotowaliśmy nasz ogród na nadejście zimy. Pisaliśmy o tym kilka miesięcy temu TUTAJ Kolejnym istotnym czynnikiem jest sama zima lub …. jej brak. Duże różnice temperatur oraz duża wilgotność powietrza to stosunkowo nowe warunki dla fauny i flory w naszej strefie klimatycznej. Deszczowa i ciepła zima, wbrew pozorom, może równie źle wpłynąć na nasze rośliny i trawnik, co mróz i śnieg. Kiedy rozpocząć pierwsze prace w ogrodzie aby przywrócić mu zeszłoroczną świetność? Od czego zacząć? Zapraszamy na krótki przewodnik.   

KROK 1: Uporządkowanie pozostałości po zimie i ocena stanu trawnika 

Zacznijmy od uporządkowanie wszelkich pozostałości po zimie – usunięcia leżących szyszek, liści, igieł czy połamanych gałęzi. Warto dokładnie wygrabić trawnik – najlepiej zanim rozpocznie się okres wegetacji lub na samym jego początku. Usuniemy wtedy stare i suche źdźbła oraz obumarłe resztki roślin. To pozwoli nam odkryć nasz trawnik, dzięki czemu będziemy mogli lepiej ocenić w jakim jest stanie – czy występują przerzedzenia, czy darń jest sucha lub odwrotnie – czy ziemię pokrywa pleśń w postaci białej grzybni.  Wiedząc z czym mamy problem, lepiej będziemy mogli zaplanować wszelkie prace. 

trawnik po zimie

KROK 2: Wertykulacja i aeracja trawnika  

Te dwa zabiegi warto wykonywać właśnie wczesną wiosną. Na czym polegają? Czym się różnią? 

  • Wertykulacja to inaczej pionowe nacinanie darni. Pomaga usunąć z trawnika mchy, porosty oraz tzw. filc   stare i martwe źdźbła w którym mogą rozwijać się różne grzyby i bakterie. Dzięki wertykulacji trawnik jest oczyszczony i rozluźniony, a do korzeni dociera więcej tlenu, światła oraz wody.  

WAŻNE: Wertykulację przeprowadzamy tylko na starszych, dobrze zakorzenionych trawnikach!  

  • Aearacja to zabieg zdecydowanie łagodniejszy od wertykulacji. Polega nie na nacinaniu, a na głębokim nakłuwaniu darni (nawet do 10 cm). Dzięki takiemu zabiegowi gleba staje się rozluźniona i napowietrzona, a to doskonale wzmacnia korzenie.  

Oba zabiegi skutecznie przyspieszają regenerację trawnika po  zimie, który wyrównuje się, zagęszcza i wzmacnia.  

KROK 3: Nawożenie trawnika  

Tak przygotowany trawnik gotowy jest na przyjęcie odpowiednich składników odżywczych. Podczas nawożenia możemy etapami wysiewać nawóz azotowy, potasowy i fosforowy lub skorzystać z gotowych nawozów wieloskładnikowych. Jeżeli posiadacie własny kompostownik lub kosiarkę z opcją mulczowania – jak każda z kosiarek Grillo serii FD, wtedy trawnik możemy wzbogacić również o nawóz organiczny – w 100% naturalny i bezpieczny dla ludzi i zwierząt domowych. 

KROK 4 : Pierwsze koszenie trawnika 

Z pierwszym koszeniem warto poczekać do momentu aż źdźbła trawy osiągną wysokość powyżej 6cm. Liczy się nie tylko czas, ale również technika i sprzęt, z którego korzystamy podczas koszenia. Jeżeli nie wiesz jak prawidłowo kosić trawnik, przeczytaj nasz mini poradnik TUTAJ 

KROK 5 Uzupełnianie ubytków 

Dosiewanie to ostatni etap regeneracji trawnika. Przerzedzenia i ubytki likwidujemy na dwa sposoby – dosiewając równomiernie trawnik lub wycinając kawałek darni z jednego miejsca, po to, aby posadzić go w osłabionej części trawnika. Ostatnią metodę stosujemy tylko w przypadku niewielkich powierzchni. Jeżeli musimy obsiać większy teren warto zwrócić się do firm ogrodniczych, które korzystają z profesjonalnego siewnika samojezdnego. W naszym asortymencie posiadamy profesjonalny siewnik włoskiego producenta R2. Model GARDEN posiada 40-litrowy zbiornik na ziarno oraz dzielony wał ugniatający, który pozwala na łatwe obracanie maszyny w miejscu i równomierny wysiew. To idealna propozycja dla wszystkich firm usługowych zakładających i regenerujących trawniki. 

Tylko 5 i aż 5 kroków, które warto podjąć wczesna wiosną, gwarantuje nam piękny i gęsty trawnik przez cały sezon. Powodzenia! 

AUTHOR - IZABELA BEDNARCZYK