MASZYNYOGRODNICZE.com
Zakupy
MASZYNYWOGRODZIE.com
  • A.SERAFIN-MASZYNY SKA
    32-043 Skała ul. Rzemieślnicza 6
    biuro@maszynywogrodzie.com
    tel. +48 12 419 45 45
Czas na wysiew! - MASZYNY W OGRODZIE
11967
post-template-default,single,single-post,postid-11967,single-format-standard,theme-elision,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-2.9,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-12448

Blog

Czas na wysiew!

  |   Aktualności

Wysiew to jeden z ostatnich etapów zakładania trawnika. Kiedy warto go zrobić? Jaką sprzęt wybrać? Zapraszamy na krótki przewodnik!


Kiedy jest najlepszy moment na wysiew trawy?

Trawę siejemy na wcześniej przygotowanym gruncie. Więcej o przygotowaniu gleby pod trawnik pisaliśmy w tym poście LINK.

Według wielu ekspertów idealny czas na wysiewanie trawnika zaczyna się od połowy sierpnia i trwa aż do końca września. Ziemia jest wtedy wygrzana, ale nie jest sucha. Brak upałów nie zagraża nasionom, tak samo jak wiosenne przymrozki. Jeżeli planujemy wysiew wcześniej warto pamiętać o tym, aby ziemia była wilgotna, a temperatura osiągała co najmniej 10 stopni. Również wysiew późną jesienią może być ryzykowny ze względu na nagłe ochłodzenie. Trawę wysiewamy podczas bezwietrznej, ciepłej pogody. Wcześniej sprawdźmy również prognozy pogody – obfite opady zaraz po wysiewie mogą przenieść nasiona w głąb ziemi, czy wypłukać je ze skarp i krawędzi!

g110-siewnik

Wysiew mechaniczny

Przy profesjonalnym zakładaniu trawnika lub wysiewaniu dużej powierzchni dobrze postawić na odpowiedni sprzęt. Może to być siewnik samojezdny lub jako osprzęt innego urządzenia. W naszej ofercie posiadamy model siewnika samojezdnego – Gardenl M58E z aż 40-litrowym zbiornikiem na ziarno. Siewnik ma moc 4 KM, a jego szerokość robocza to 58 cm. Garden pozwala na efektywną pracę w warunkach, w których podłoże zostało wcześniej przygotowane pod zasiew. Przykładem bardzo sprawnego agregatu uprawowo-siewnego jest również połączenie siewnika mechanicznego SM 75 z broną wirnikową EL 75 i ciągnikiem jednoosiowym Grillo 131. Brona świetnie wyrównuje i jednocześnie spulchnia glebę. Siewnik  zapewnia dokładny wysiew dzięki szczotkom, które równomiernie wpychają ziarna

trawy w szczeliny na listwie wysiewającej. Oba urządzenia można niezależnie dołączyć do ciągnika i pracować osobno. Warto dodać, że wszystkie siewniki mechaniczne SM posiada regulację gęstości wysiewu (za pomocą pokrętła ze skalą), osobny drążek do uruchamiania i wyłączania oraz tylny wałek ażurowy wyposażony w szczotkę, która czyści go podczas pracy.

grillo-g110-garegat-uprawowo-siewny

Podlewamy!

Największym zagrożeniem dla wysianych nasion jest susza – dlatego głównym zadaniem jest podlewanie gleby i sprawdzanie poziomu nawilżenia. Wysianą ziemię podlewamy częściej, a krócej. Pierwsze źdźbła będą kiełkowały już po 10 dniach od wysiania!

 

 

AUTHOR - IZABELA BEDNARCZYK