MASZYNYOGRODNICZE.com
Zakupy
MASZYNYWOGRODZIE.com
  • A.SERAFIN-MASZYNY SKA
    32-043 Skała ul. Rzemieślnicza 6
    biuro@maszynywogrodzie.com
    tel. +48 12 419 45 45
Technika koszenia trawy - MASZYNY W OGRODZIE
11335
post-template-default,single,single-post,postid-11335,single-format-standard,theme-elision,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-2.9,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-12448

Blog

Technika koszenia trawy

  |   Aktualności

Koszenie trawy to technicznie łatwe i nieskomplikowane zadanie, jednak warto wykonywać je biorąc pod uwagę kilka zasad. Odpowiednia częstotliwość i wysokość koszenia, dobra pora w ciągu dnia czy ostre noże wraz z zasobnikiem w naszej kosiarce to ważne elementy koszenia trawy. Dlaczego? Zapraszamy do lektury. 

Systematyczność

Aby  trawnik był gęsty i pozbawiony chwastów warto kosić go regularnie, min co 7-10 dni. Dlaczego? Takie systematyczne podcinanie sprawia, że korzenie trawy się wzmacniają, a źdźbła są bardziej sprężyste. Co więcej, chwasty, których liście są często podcinane, słabną, nie wydają nasion i giną. Częstotliwość koszenia warto również dostosować do pory roku i warunków atmosferycznych – latem kosimy rzadziej niż wiosną, to samo podczas upalnej pogody w porównaniu z porą deszczową.  Dobrą zasadą jest reguła, która mówi o skracaniu trawy w momencie gdy przekracza ona 1/3 planowanej długości. Jeżeli mamy taką możliwość kosimy trawę rankiem lub późnym popołudniem – źdźbła są wtedy sprężyste i świetnie poddają się koszeniu. Na pewno unikamy podcinania w południe, kiedy trawa jest nagrzana i osłabiona. 

Prostopadle lub do kwadratu

Istnieją dwie techniki koszenia –  równoległymi pasami od jednego końca murawy do drugiego; lub do tzw. kwadratu – kosimy trawę na planie kwadratu i stopniowo zmniejszamy jego powierzchnię kierując się ku środkowi. Wybrana metoda często zależy od wielkości i kształtu terenu oraz architektury ogrodowej, którą musimy ominąć. Ważne aby unikać gwałtownych manewrów czy ostrych skrętów i kosić na zakładkę – czyli najeżdżać na skoszone miejsce. Dzięki temu każdy, nawet najmniejszy fragment, zostanie podcięty.  Taki sposób koszenia wymaga od maszyny wysokiej zwrotności. W modelach Grillo FD 280 i FD 450promień skrętu to zaledwie 30 cm. Dzięki temu kosiarki zwinnie skręcają, omijają przeszkody czy zmieniają kierunek jazdy.

FD 450 Pałac w SzałszyOstre cięcie

Bez względu na to czy mamy do dyspozycji kosiarkę samojezdną czy też spalinową, musimy mieć pewność, że posiada ona ostre i precyzyjne noże, które nie szarpią i nie miażdżą trawy.  Agregaty tnące w kosiarkach Grillo posiadają aż trzy ostrza. Dodatkowo są one zamontowane z przodu maszyny , a agregat pozbawiony jest jakichkolwiek zbędnych elementów, aby móc łatwiej kosić nawet trudno dostępne miejsca. Dzięki takim rozwiązaniom liście są dobrze ścięte, nie tracą wody i lepiej się regenerują. Używajmy również maszyny z zasobnikiem, aby nie zostawiać skoszonych resztek, bo to znacznie utrudnia wzrost i zagęszczanie trawy. Aby opróżnianie nie było uciążliwe i zbyt częste, zasobnik powinien być duży – tak jak w modelach Grillo FD, gdzie pojemność kosza waha się od 200 do 450 lDobry sprzęt z ostrymi nożami, odpowiednia pora i technika koszenia sprawią, że nasz trawnik będzie w doskonałej formie.

img_0384

AUTHOR - IZABELA BEDNARCZYK