MASZYNYOGRODNICZE.com
Zakupy
MASZYNYWOGRODZIE.com
 • A.SERAFIN-MASZYNY SKA
  32-043 Skała ul. Rzemieślnicza 6
  biuro@maszynywogrodzie.com
  tel. +48 12 419 45 45
Największa kosiarka na rynku czyli Grillo FD 2200 - MASZYNY W OGRODZIE
9085
post-template-default,single,single-post,postid-9085,single-format-standard,theme-elision,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-2.9,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-12448

Blog

Największa kosiarka na rynku czyli Grillo FD 2200

  |   Kosiarki

Kosiarka komunalna FD 2200 4WD

Poznaj kosiarkę komunalną Grillo FD 2200 

­­­

Samojezdna i do tego jedna z najpotężniejszych kosiarek na rynku to dostępna u nas Grillo FD 2200. Jest wykonana z materiałów najwyższej jakości, a jej parametry techniczne spełniają największe wymagania. Maszyna jest napędzana hydrostatycznie na cztery koła. Bardzo ważną cechą Grillo jest jej duża zwrotność – tylko 62 cm w promieniu skrętu.

Operator tej kosiarki ma bardzo komfortowe warunki pracy, ponieważ widoczność w trakcie jazdy jest optymalna, a wymiary urządzenia kompaktowe. Niekwestionowanym atutem jest stabilność, która przekłada się na doskonałe bezpieczeństwo przy zjeżdżaniu i wjeżdżaniu na wzniesienia, nawet gdy przyczepność jest bardzo niska.

Urządzenie jest przystosowane do ciężkich warunków i długotrwałej eksploatacji, między innymi dzięki szerokiemu kanałowi przelotowemu na trawę. Przelot ten jest dokładnie pokryty środkiem antykorozyjnym. Ułatwione jest też wjeżdżanie na chodniki, ponieważ prześwit kosiarki to aż 180 mm. Posiada ona też niezwykle wytrzymałe 6-cio warstwowe opony, które są odporne na czynniki zewnętrzne. Sercem Grillo jest silnik diesel Yanmar (2190 cm3), 4-cylindrowy i 44-konny. Posiada on także system antywibracyjny. Dla zmniejszenia drgań i emisji hałasu, silnik został skalibrowany na 2400 obr./min. W układzie paliwowym zamontowany został filtr oleju napędowego, a także separator oddzielający wodę od paliwa. Powietrze zasysane przez urządzenie jest filtrowane w głównym filtrze powietrza i dodatkowo w samoczyszczącym się filtrze wstępnym. Zmniejsza to konieczność częstego czyszczenia własnoręcznie głównego filtra.

kierownica_grilloKOMFORT PRACY JEST NAWAŻNIEJSZY

Grillo FD 2200 jest wyposażona w samoczyszczący układ chłodzenia silnika. Wentylator w tym systemie jest napędzany dzięki silnikowi hydraulicznemu. W wyposażeniu znajduje się też wentylator oleju, który również jest samoczyszczący. Urządzenie posiada także podwójny układ chłodzenia. Zewnętrzna kratka chroni te dwa mechanizmy przed czynnikami zewnętrznymi. Kratka jest łatwa w demontażu, dlatego można bezproblemowo wyczyścić i sprawdzić wentylator.

Liście, trawa i kurz, z ochronnej kratki, usuwa się dzięki przeciwbieżnym łopatkom wentylatora. Nie istnieje zagrożenie, że silnik się przegrzeje, ponieważ przy temperaturze 107 stopni Celcjusza płynu chłodniczego, następuje automatyczne wyłączenie się jednostki napędowej.  W tym przypadku sygnał dźwiękowy powiadamia operatora o niepoprawnym funkcjonowaniu systemu chłodzącego.

Niezwykle mocny silnik jest wyposażony w najlepszą wśród klas przekładnię hydrauliczną. Dzięki temu maszyna może pracować w przedziale od 0 do 20 km/h. Każde koło posiada niezależny silnik hydrauliczny Parkera, co umożliwia koszenie na pochyłych płaszczyznach i w wysokiej temperaturze powietrza. Natomiast pompa Sauera doskonale zredukuje siłę z jaką operator naciska na pedały przeznaczone do jazdy w przód i w tył, dzięki temu FD 2200 steruje się doskonale i płynnie również na wstecznym biegu.

Wyposażenie tej pompy to dwa zawory ciśnieniowe ( 280 bar), a także dwa filtry oleju. Silnik z pompą łączy hydrauliczny system, który posiada zautomatyzowaną blokadę mechanizmu różnicowego. Jest ona włączona w trwałym trybie, tak jak napęd na cztery koła. Takie rozwiązanie zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa pracy i wzorową trakcję maszyny.

MOC AGREGATU TNĄCEGO

Szerokość agregatu koszącego to aż 155 cm i jest on wyposażony w system transportujący trawę do zasobnika, który jest konstrukcją samonośną opartą na dwóch kołach podporowych. Kosisko na zewnątrz jest wzmocnione stalową listwą, aby zabezpieczyć je dodatkowo przed uszkodzeniem i otarciami od ścian i krawężników.

Noże tnące otrzymują napęd przy pomocy wałka odbioru mocy, zaś ostrza uchylne umieszczone są na dyskach i zamocowane dużym i śrubami. Zatem przekładnia jest doskonale chroniona  przed niekorzystnymi warunkami podłoża, takimi jak uskoki, kretowiska czy kamienie. Grillo FD 2200 jest wyposażona w standardzie w dwa dyski z czterema uchylnymi nożami. Kosisko posiada układ do mulczowania, który otrzymamy instalując zatyczkę do kanału przelotowego.

W celu wykonania prac konserwacyjnych, takich jak czyszczenie, ostrzenie lub wymianę noży, można przechylić agregat do pionowej pozycji. Czynności te nie wymagają demontażu wałka odbioru mocy ani komponentów kanału przelotowego łączącego kosisko z turbiną. W związku z tym agregat koszący, znajdujący się z przodu, może być intensywnie eksploatowany i bez trudu konserwowany. Jest też możliwość zamontowania agregatu o trzech ostrzach, czyli z trybem bocznego wyrzutu, wyrzutu tylego i mulczowania. Można też zainstalować kosiarkę bijakową, która może posłużyć jako wertykulator.

ZBIERANIE TRAWY

Dla wydajniejszego zbierania trawy do kosza został w FD 2200 zamontowany wirnik, którego średnica wynosi 400 mm. Jest on wbudowany wewnątrz urządzenia, co umożliwia zbieranie mokrej i bardzo wysokiej trawy.

Robocze ciśnienie maksymalne turbiny to 230 bar. Wykonana została ona z utwardzanej stali i posiada 5 wirników łopatkowych, które charakteryzują się maksymalną wydajnością podczas minimalnej emisji hałasu.

Ponadto wirnik to zespół modułów, który daje możliwość wygodnej konserwacji i zmiany poszczególnych części. Urządzenie to posiada indywidualny silnik z systemem antywstrząsowym, dodatkowo wspomaganym niezależnym sprzęgłem hydraulicznym. Trawa do zasobnika trafia dzięki ciągowi powietrza, który generuje się przy działaniu kosiska z włączoną turbiną.

Pojemność zasobnika to 1200 litrów i jest to niewątpliwie jeden z największych atutów FD 2200. Kosiarka Grillo posiada też wysięgnik hydrauliczny, dzięki któremu możliwy jest wyrzut trawy na 210 cm, w przypadku wydłużenia urządzenia o 50 centymetrów. Kosz na trawę posiada drzwi, które zamykają się automatycznie dzięki dźwigi, która ma możliwość zwolnienia w każdej pozycji. We wnętrzu kosza zamontowana jest ruchoma przegroda wylotowa, odpowiadająca za równomierne rozkładanie zgromadzonej trawy. Górna część zasobnika posiada siatkę, która jest komplementarnie wzmocniona, a przy pomocy zawleczek można ją zdemontować i wyczyścić w błyskawicznym tempie. Pomiędzy koszem i turbiną zostały zamocowane śruby, które zapobiegają wysypywaniu się trawy i redukują emitowany hałas.

Kosiarka komunalna FD 2200 4WD - hydrauliczne opróżnianie kosza na wys. 220 cm

W FD 2200, dla wałka odbioru mocy, zastosowano wielotarczowce sprzęgło hydrauliczne, które znajduje zastosowanie w ciągnikach rolniczych. Załącza się je elektrycznie przy pomocy włącznika. Dzięki temu można uzyskać wysoki moment obrotowy przekładni i zmniejszyć zużycie. Ponadto maszyna posiada regulację okładziny hamulców tarczowych, co sprawia że maszynę można długotrwale eksploatować.

Doskonałym rozwiązaniem jest to, że turbina oraz wałek odbioru mocy są odrębnie załączane. Wodoszczelne złącza chronią instalację elektryczną, dzięki temu jest ona zabezpieczona przed wodą, która mogłaby się do niej dostać przy pracy w deszczu lub w trakcie mycia kosiarki. Czujnik otwarcia i zamknięcia kosza na trawę, zabezpieczono dodatkowo żywicą.

Elektryczne urządzenie sterujące, w jaki wyposażona jest kosiarka Grillo FD 2200, kontroluje czujniki bezpieczeństwa. Natomiast filtry urządzenia są zamontowane w bezproblemowo dostępnych miejscach. Wentylator posiada ściąganą osłonę, dzięki czemu jest możliwa konserwacja łopatek.

Standardowe wyposażenie maszyny obejmuje:

 • bardzo komfortowe siedzisko sprężynowe z podłokietnikami i pasami bezpieczeństwa
 • kolumnę kierownicy z regulacją wysokości oraz kąta nachylenia
 • bufory na tylnym zderzaku, które absorbują drgania podczas opróżniania zasobnika
 • składany pałąk z sygnalizatorem halogenowym
 • deskę rozdzielczą
 • światła drogowe
 • kierunkowskazy
 • lusterka boczne

 

Opcjonalne wyposażenie maszyny obejmuje:

 • agregat tnący 160 cm z trzema nożami tnącymi i trzema trybami pracy (boczny wyrzut, tylny wyrzut, mulczowanie)
 • kosiarkę bijakową 150 cm z dodatkowym zestawem noży do wertykulacji
 • lemiesz do odśnieżania 175 cm z gumową końcówką
 • zestaw hydrauliczny WOM dla przystawek
 • kabinę z nagrzewnicą
 • kabinę premium z nagrzewnicą i klimatyzacją

 

zobacz modele kosiarek

 

AUTHOR - IZABELA BEDNARCZYK