MASZYNYOGRODNICZE.com
Zakupy
MASZYNYWOGRODZIE.com
  • A.SERAFIN-MASZYNY SKA
    32-043 Skała ul. Rzemieślnicza 6
    biuro@maszynywogrodzie.com
    tel. +48 12 419 45 45
Piękny trawnik latem - MASZYNY W OGRODZIE
11228
post-template-default,single,single-post,postid-11228,single-format-standard,theme-elision,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-2.9,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-12448

Blog

Piękny trawnik latem

  |   Aktualności

 

Myślisz, że największe wyzwanie, jakim były pozimowe porządki w ogrodzie, masz już za sobą? Nic bardziej mylnego! Lato jest równie wymagającym okresem w pielęgnacji trawnika, co wiosna. Dlaczego? Nasza trawa i roślinność narażone są na ekstremalne warunki pogodowe. Wysokie temperatury oraz duże nasłonecznienie mogą wyrządzić wiele szkód. Aby nasza dotychczasowa praca nie poszła na marne, musimy bardzo systematycznie dbać o trawnik stosując de facto tylko trzy zasady.

Regularne koszenie

Podcinanie trawy sprawia, że uporczywe chwasty giną, korzenie staja się coraz mocniejsze, a trawnik się zagęszcza. Ważne aby w lecie nie kosić trawy zbyt krótko i nie odsłaniać wrażliwych części, co może doprowadzić do jej wypalenia. Najlepiej zostawić źdźbła o długości od 5 do 8 cm. Jeżeli np. podczas naszego urlopu trawa bardzo urośnie, warto koszenie podzielić na kilka etapów i stopniowo schodzić do pożądanej długości trawnika.

Obfite podlewanie

Kiedy podlewać i jak często? Najlepiej co 2-3 dni –  rzadziej, ale obficiej. Grunt jest bardzo wysuszony i aby podlewanie miało sens, woda musi dojść do głębszych warstw. Nigdy nie podlewamy w południe, ani w czasie dużego nasłonecznienia ponieważ różnica temperatur również niekorzystnie wpływa na roślinność. Idealną porą jest poranek, kiedy  ziemia nie jest nagrzana i woda nie paruje.

Nawożenie i odchwaszczanie

Jeżeli regularnie kosimy trawę, nie powinniśmy mieć dużego problemu z chwastami. Natomiast w tak wymagającym okresie nawożenie powinno odbywać się co 4-6 tygodni, a w miejscach gdzie widzimy ubytki należy dosiewać trawę.  Każda z tych czynności wymaga obfitego polania wody.

Warunki pogodowe w lecie sprawiają, że kluczowym aspektem jest systematyczność oraz odpowiednia technika. Wysokie koszenie i dłuższe podlewanie sprawią,  że nasz zielony, gęsty i zadbany trawnik  będzie wizytówką naszego domu, parku czy hotelu. 

AUTHOR - IZABELA BEDNARCZYK